Prejsť na obsah

Lucia Maderková 7 min

História a vývoj váh: Od jednoduchých rovnoramenných váh po moderné digitálne systémy

Prvé váhy v dejinách

Váhy patria medzi najstaršie nástroje, ktoré ľudstvo vytvorilo na zabezpečenie spravodlivého obchodu. Ich história siaha až do obdobia okolo roku 2000 pred naším letopočtom, kedy boli prvé pozostatky vážiacich zariadení objavené v údolí rieky Indus, na území dnešného Pakistanu.

Obchod a potreba presnosti

Ako sa obchod postupne rozvíjal, vznikla prirodzená potreba odhadovať hodnotu tovaru – od plodín a oblečenia až po zlato. Obchodníci si preto vyvinuli jednoduchý, no účinný systém na váženie. Prvé zariadenia fungovali na princípe rovnováhy – pozostávali z dvoch misiek zavesených na vodorovnom nosníku, ktorý bol vyvážený na stredovom bode. Na jednu misku sa položil meraný predmet, na druhú kamenné závažia, až kým sa obe strany nevyrovnali.

Archeologické nálezy

Archeológovia dokonca objavili aj malé, leštené kamenné kocky, ktoré slúžili ako jednotlivé závažia pri vážení. Tieto nálezy potvrdzujú vyspelosť systémov obchodovania už v raných civilizáciách a ich snahu o spravodlivý výmenný systém.

Váhy ako symbol duchovného sveta

Zaujímavosťou je, že váhy nezohrávali dôležitú úlohu len v obchode, ale mali aj duchovný a symbolický význam. V starovekom Egypte, kde ich používanie môžeme sledovať približne od roku 1878 pred Kristom, sa váhy stali súčasťou náboženských obradov.

Anubis a váženie srdca

Na dochovaných nástenných maľbách je často vyobrazený boh Anubis, ktorý počas rituálu „váženia srdca“ rozhoduje o osude zosnulého. Srdce človeka sa vážilo oproti pierku pravdy (symbol bohyne Maat) – ak bolo ľahšie, zosnulý bol považovaný za hodného vstupu do posmrtného života.

Prvé prístroje na váženie, známe ako rovnoramenné váhy, sa používali už v starovekom Babylone, Egypte a Číne. Tieto váhy boli založené na princípe vyvažovania dvoch strán pomocou rôznych závaží, no nemali žiadny ukazovateľ rovnovážnej polohy – tzv. jazýček. Namiesto toho sa správne vyváženie zisťovalo podľa vodorovnej polohy ramien váhy.

Pokrok v Rímskej ríši: Váhy so stupnicou

S rozvojom technológie a obchodu počas existencie Rímskej ríše sa objavili sofistikovanejšie váhy, ktoré už obsahovali stupnicu na jednom ramene. Po tejto stupnici sa pohybovalo závažie, čo umožňovalo presnejšie meranie. Niektoré modely mali dokonca niekoľko očiek na zavesenie a viacero stupníc, čím sa vytvorili váhy s viacerými rozsahmi váženia. Tento pokrok priniesol možnosť používať jedny váhy na široký rozsah hmotností, pričom stačilo jediné závažie – veľká výhoda v obchodovaní a logistike.

Rímska bronzová váha objavená v roku 47 n.l. v Pompejách

Nové mechanizmy váh: Robervalove bilančné váhy

Významný posun v konštrukcii váh nastal v roku 1669, keď profesor Gilles Personne de Roberval z Francúzskej akadémie vynašiel tzv. rovnobežníkové bilančné váhy. Ich konštrukcia umožňovala presnejšie meranie a stala sa veľmi populárnou. O takmer dve storočia neskôr, v roku 1847, ju zdokonalil Béranger, čo umožnilo široké využitie týchto váh až do druhej svetovej vojny. Tieto pákové váhy síce stále vyžadovali manuálne vyvažovanie, no boli podstatne presnejšie ako predchádzajúce modely.

Desatinné (decimálne) váhy – nový štandard presnosti

Ďalšia revolúcia vo vážení prišla v roku 1820, keď štrasburský váhar Quitenz zostrojil desatinné (decimálne) váhy. Tieto váhy boli určené na váženie väčších hmotností a využívali prevodový pomer 1:10, čo znamenalo, že na vyváženie bolo potrebné závažie desaťkrát menšie než vážený predmet. Tento princíp zjednodušil proces váženia a stal sa základom pre mnoho priemyselných aplikácií.

Oživenie princípu rímskych váh a nové typy váh

V polovici 19. storočia sa oživil princíp rímskych váh s bežcom, ktorý bol tentokrát využitý v stolných kuchynských a osobných váhach. Hmotnosť sa nastavovala posúvaním závažia po stupnici, pričom váhy boli vybavené dvoma stupnicami – hrubou a jemnou pre presnejšie meranie.

Na začiatku 20. storočia sa objavila ďalšia inovácia – váhy fungujúce na sklonnom princípe. Tieto tzv. rýchlováhy umožňovali okamžité zobrazenie hmotnosti bez potreby ručného vyvažovania. Stačilo položiť predmet na misku a váha automaticky ukázala hmotnosť na stupnici podľa vychýlenia sklonného váhadla. Tento typ váh sa používal v obchodoch a priemysle a dodnes je obľúbený v niektorých aplikáciách.

Od pákových váh k pružinovým mechanizmom

Pákové váhy, hoci presné, boli komplikované, citlivé na poškodenie a niekedy pomalé pri ustálení hodnoty. To viedlo k vývoju pružinových váh, ktoré fungujú na princípe stlačenej pružiny. Tento typ sa bežne používa v kuchynských či osobných nášľapných váhach, kde je hmotnosť zobrazená na otáčajúcej sa stupnici v malom okienku.

Nástup elektroniky: Presnosť na mikrogramy

S rozvojom elektroniky sa váhy dostali na úplne novú úroveň. Aj keď prvý patent na elektromechanický snímač pochádza už z roku 1908, skutočný vývoj elektronických váh začal až pred druhou svetovou vojnou v USA a v Európe sa rozšíril po vojne. Moderné digitálne váhy využívajú polovodičové snímače deformácie, ktoré umožňujú presnosť až na 1 mikrogram.

Dnešné elektronické váhy môžu byť prepojené s počítačom, tlačiarňou alebo internetom, čím sa otvárajú možnosti pre priemyselné, lekárske a vedecké aplikácie. Automatické nulovanie, kalibrácia a analýza údajov patria k bežným funkciám, ktoré uľahčujú presné váženie v reálnom čase.

Záver

Od jednoduchých rovnoramenných váh starovekých civilizácií až po moderné digitálne vážiace systémy, vývoj váh odráža pokrok vedy a techniky. Zatiaľ čo staršie váhy vyžadovali manuálnu prácu a presnosť závisela od skúseností používateľa, dnešné elektronické váhy poskytujú automatické meranie s extrémnou presnosťou.

Či už v domácnostiach, laboratóriách, obchodoch alebo priemysle, váhy zohrávajú neoddeliteľnú úlohu v našom každodennom živote a ich vývoj pravdepodobne nekončí – v budúcnosti sa môžeme dočkať inteligentných váh s umelou inteligenciou a automatickou analýzou dát.

Mohlo by sa vám páčiť