Prejsť na obsah

Lucia Maderková 9 min

Slovník pojmov

V tomto príspevku nájdete známe aj menej známe pojmy, ktoré sú používané v súvislosti s váhami.

Váživosť

Je to maximálne hmotnosť, ktorú môže daná váha bezpečne a presne odmerať. V súvislosti s pojmom váživosť ešte rozlišujeme pojem minimálna váživosť.

Minimálna váživosť

Definujeme ju ako najnižšia hmotnosť, ktorú dokáže daná váha presne zmerať. Vo všeobecnosti platí, že minimálna váživosť sa rovná 20-násobku dielika t.j. ak má daná váha dielik (presnosť) na 1g, tak minimálna hmotnosť, ktorú daná váha zváži presne je 20g. Minimálna váživosť musí byť dodržaná najmä pri obchodných váha. Toto je definované napríklad v smernici Európskej únie 2014/31/EÚ.

Dielik (presnosť)

Najmenšia jednotka resp. prírastok hmotnosti, ktorú je váha schopná zobraziť. Pri dieliku rozlišujeme: dielik odčítateľný a dielik overovací.

TARA

Funkcia váhy, ktorá dokáže od celkovej hmotnosti váženého bremena odčítať hmotnosť obalu. Inými slovami, ide o hmotnosť obalu, ktorá sa odpočítava od celkovej (brutto) hmotnosti, aby sme získali čistú (netto) hmotnosť samotného tovaru.

Použitie tejto funkcie je veľmi jednoduché a súčasne veľmi užitočné. Na väčšine váh funguje nasledovne: na plošinu váhy sa položí obal, do ktorého budete vážiť daný tovar. Následne sa stlačí TARA alebo T. Displej váhy sa vynuluje, pričom si váha zapamätá hmotnosť obalu. Ak zdvihnete obal, ktorý ste vytarovali váha zobrazí mínusovú hmotnosť. Po pridaní tovaru váha zobrazí len jeho čistú hmotnosť.

ZERO

Nastavuje nulový bod váhy od ktorého chceme vážiť. Používa sa najmä na vynulovanie odchýlok, ktoré môžu byť spôsobené nečistotami na vážiacej plošine ako je napríklad prach, tekutiny alebo aj hlina z kolies nákladného vozidla, ktoré sa vážilo na mostovej váhe (pozn. váha pre nákladné vozidlá).

Indikácia preťaženia

Zobrazuje sa na váhe, keď hmotnosť váženého bremena prekročí maximálnu váživosť. Táto funkciu následne upozorní používateľa vizuálne alebo aj zvukovo na prekročený limit.

Indikácia slabých batérií

V prípade poklesu kapacity batérií alebo akumulátora pod prípustnú hodnotu, váha vizuálne alebo zvukovo upozorní používateľa.

Váženie

Najjednoduchšia a najzákladnejšia funkcia váh. Váha stanoví hmotnosť váženého bremena vo vybraných jednotkách.

Percentuálne váženie

Pri percentuálnom vážení sa zobrazuje hmotnosť jednotlivých vážených položiek ako percento z celkovej prednastavenej referenčnej hmotnosti. Túto funkciu je možné použiť napríklad pri porovnávaní hmotností výrobkov. Napríklad obsluha váhy položí výrobok s požadovanou hmotnosťou a zapne funkciu percentuálneho váženia t.j. povie váhe, že daný výrobok je 100%. Ďalej pokladá porovnávané výrobky a váha jej v % zobrazí odchýlku od referenčného kusu.

Dynamické váženie

Umožňuje presné a spoľahlivé váženie nestabilných objektov, ako sú napríklad zvieratá, tekutiny atď. Princíp dynamického váženia je, že váha za určitý časový úsek zaznamenáva hmotnosť a na záver vypočíta a zobrazí priemer zo zaznamenaných údajov. Tento priemer je konečná hmotnosť váženého predmetu. Uvedená funkcia sa využíva napríklad pri veterinárnych váhach, váhach pre bábätká, ale tiež v laboratórnych váhach, kde sa vážia napríklad tekutiny alebo drobné laboratórne zvieratá atď.

Akumulácia vážení

Umožňuje nasčítať váženia viacerých položiek. Napríklad ak vážime za sebou 3 vzorky, z ktorých má každá 5 gramov, tak funkcia akumulácie vie tieto váženia sčítať a po treťom vážení si na displeji vieme prezrieť sumárnu hodnotu 15g za tieto tri váženia.

Diferenciálne váženie

Pri diferenciálnom vážení si napríklad uložíte hmotnosť vzorky na začiatku práce s ňou a na konci procesu. Po opätovnom zvážení, vám váha zobrazí rozdiel hmotností.

Podržanie najvyššej hmotnosti (Peak Hold)

Táto funkcia umožňuje váhe zachytiť a zaznamenť najvyššiu nameranú hmotnosť pri jej kontinuálnom náraste a následnom (prudkom) poklese. Táto funkcia sa môže využiť napríklad pri skúške v ťahu, kedy je potrebné zistiť pri akej hodnote prišlo k pretrhnutiu výrobku.

Počítanie kusov

Uvedená funkcia pracuje na princípe prepočtu referenčnej hmotnosti jedného kusu. V praxi to znamená, že obsluha váhy položí referenčný počet kusov na váhu a tento počet zadá na klávesnici váhy. Na váhu teda položíme napríklad 10 kusov skrutiek a na váhe navolíme, že sa na plošine váhy nachádza 10 ks skrutiek. Váha si na základe tohto údaju prepočíta tzv. APW (z anglického Average piece weight) – priemernú kusovú hmotnosť – referenčnú hmotnosť 1ks. Následne váha na základe celkovej naváženej hmotnosti a hodnoty APW pomocou funkcie jednoduchého delenia vypočítava a zobrazuje aktuálny počet kusov na váhe. Tento je samozrejme matematicky zaokrúhľovaný na celé kusy, aby užívateľ videl počet kusov ako celé číslo.

Kontrolné váženie

Umožňuje nastaviť si limity (spodný, horný a ok) pre hmotnosť alebo pre počet kusov. Na základe týchto limitov váha na jej displeji zobrazuje aktuálny stav (POD, OK, NAD limit) a taktiež môže použiť aj zvukovú signalizáciu. Funkcia kontrolného váženia je ideálnou pomôckou napríklad pri kontrole viacerých balení produktov. Váha tak môže obsluhu okamžite informovať, či je počet kusov v balení v rámci tolerancie. Vďaka svetelnej, alebo zvukovej signalizácii operátor vie ihneď vyhodnotiť, či balenie spĺňa zadané limity. Touto funkciu zvyčajne disponujú či už menšie stolové váhy, ale tiež aj väčšie podlahové či plošinové váhy.

Receptúra

Pomocou funkcie receptúra je možné uložiť si do pamäti váhy zoznam ingrediencií, ktoré tvoria zloženie istého produktu. Váha si pamätá ich poradie a jednotlivé hmotnosti navážok. Pri pokročilejších typoch váh je pri jednotlivých ingredienciách možnosť navoliť si tolerované odchýlky, alebo napríklad potvrdzovať správnosť zvolenej ingrediencie pomocou čítačky čiarových kódov. V prípade, že nie je splnený uvedený váhový limit pre danú ingredienciu, váha nepustí užívateľa na pridanie ďalšej zložky. Ak používateľ pridá väčšie množstvo určitého komponentu, váha vie automaticky prerátať celú receptúru na väčšie celkové množstvo produktu (vzhľadom na množstvo pridanej zložky).

Automatické vypnutie

Váhy vybavené funkciou automatického vypnutia sa automaticky vypnú pri nečinnosti po dosiahnutí nastaveného časového limitu. V prípade, že nechcete, aby sa váha sama automaticky vypla, je na väčšine váh túto možnosť zakázať.

Kalibrácia

Kalibrácia váhy je proces, ktorým sa zisťuje skutkový stav váhy alebo vážiaceho zariadenia bez ohľadu na to, či váha váži správne alebo nesprávne. Tieto hodnoty sa následne zapisujú do protokolu, z ktorého sa vyhotovuje kalibračný list. Pred samotnou kalibráciou je možné váhu alebo vážiace zariadenie tzv. najustovať a až následne vykonať kalibračný proces. Kalibrácia je kľúčová najmä v laboratóriách, v automotive priemysle, zdravotníctve, ale i v obchode, jednoducho všade tam, kde je presnosť hmotnosti dôležitý parameter. Pojem kalibrácia sa častokrát používa nesprávne v súvislosti práve s justážou váhy.

Justáž

Justáž váhy je proces, ktorým sa nastavuje správnosť váženia. Proces sa vykonáva kalibrovanými závažiami. Často krát sa tento proces mylne označuje pojmom kalibrácia, čo je nesprávny výraz pre tento úkon.

Kalibrácia vs. justáž

V skratke: Justáž je nastavenie váhy so závažím tak aby správne vážila, aby 10 kg bolo 10 kg a nie iba 9,95 kg. Kalibrácia je proces, pri ktorom zisťujeme aké hodnoty hmotnosti nám daná váha ukazuje napríklad po 12 mesiacoch používania.

Interná kalibrácia

Je funkcia váh, zväčša laboratórnych, ktoré majú priamo v tele váhy zabudované závažie a mechanizmus na to, aby sa pri justáži váhy použilo toto interné a presné závažie.

V skratke: Pod pojmom interná kalibrácia si skúsme predstaviť malých trpaslíkov, ktorý sa zobudia, keď v menu váhy klikneme na tlačidlo: interná kalibrácia. V tej chvíli napnú svaly, zoberú závažie a položia ho na vážiaci snímač, ktorý nevidíme, pretože je ukrytý pod krytom váhy. Zadržia dych a interná kalibrácia je do pár sekúnd hotová. Tento pojem by sa mal podľa správnosti volať interná justáž, ale vďaka anglickému názvosloviu sa nazýva a označuje aj v odbornej praxi ako interná kalibrácia.

Mohlo by vás zaujímať