Ideálna váha pre gastro prevádzky
Ak chcú reštaurácie ponúknuť svojim hosťom čo najlepší gastronomický zážitok, potom je investícia do správnej váhy nevyhnutnosťou. Čo však odlišuje skvelú váhu od tej, ktorá je len ….priemerná? V nasledujúcom článku sa bližšie pozrieme na vlastnosti, ktoré by mala mať špičková váha do gastro prevádzok.
Certifikácia NSF
NSF certifikácia pre váhy je proces, pri ktorom váhy získavajú certifikát od NSF International (National Sanitation Foundation), ktorý je jednou z najuznávanejších organizácií pre certifikáciu a testovanie produktov v oblasti zdravia, bezpečnosti a kvality. Tento certifikát potvrdzuje, že váha spĺňa stanovené normy a požiadavky týkajúce sa bezpečnosti, výkonu a hygieny, čo je dôležité najmä v odvetviach ako je potravinárstvo, farmaceutický priemysel, alebo akákoľvek iná oblasť, kde je potrebná presnosť a spoľahlivosť váženia.
NSF certifikácia pre váhy sa zvyčajne týka:
- Hygienických štandardov: Váhy sa musia dať ľahko čistiť a musia byť odolné voči kontaminácii, najmä v prostrediach, kde sa manipuluje s potravinami.
- Presnosti a výkonu: Váha musí zaručiť správne a konzistentné meranie s požiadavkami na toleranciu a presnosť.
- Bezpečnosti: Váha musí byť bezpečná na používanie a nepredstavovať žiadne riziko pre obsluhu alebo okolie.
Medzi naše ponúkané výrobky, ktoré majú uvedenú certifikáciu patrí napríklad model Valor 1000 alebo celonerezová váha FD od spoločnosti Ohaus.
Úradne overená váha
Úradne overená váha je nevyhnutnosťou pre každú gastro prevádzku, pretože reštauráciu predávajú jedlo práve na základe hmotnosti. Túto povinnosť v Slovenskej republike upravuje aj zákon o metrológii č. 157/2018 Z.z. Článok 4, odsek 2 tohto zákona určuje, že meracie prístroje používané na obchodné účely (napríklad váhy na váženie tovaru pri predaji zákazníkovi) musia byť úradne overené. Tento zákon tiež stanovuje povinnosť, aby sa pravidelne vykonávalo overenie meracích prístrojov (vrátane váh) v intervaloch stanovených legislatívou.
Používanie úradne overených váh nielen v gastro prevádzkach zabezpečuje, aby každý zákazník dostal to, za čo si platí. V konečnom dôsledku používanie obchodnej (úradne overenej) váhy šetrí aj peniaze, pretože obsluha má istotu, že váha váži správne.
Rýchla stabilizácia hmotnosti
Čas, ktorý váha potrebuje na ustálenie výsledku po položení potraviny na plošinku váhy sa nazýva čas stabilizácie. Samozrejmé je, že čím je čas kratší, tým lepšie.
Gastro prevádzky, ktoré pripravujú napríklad denné menu sú veľmi rušné a pracovné tempo v kuchyniach je vysoké. Preto je pri príprave jedál mať ideálne váhu, ktorá má rýchlu stabilizáciu hmotnosti a nezdržuje personál čakaním na ustálenie. Vďaka rýchlemu poskytnutiu údaju o hmotnosti si prevádzka dokáže udržať rýchlosť a dynamiku a poskytnúť svojim zákazníkom chutné a kvalitné jedlo.
Jedným z modelov, ktoré majú stabilizáciu hmotnosti približne pol sekundy je napríklad aj váha Valor 2000, ktorú si môžete zakúpiť aj v celonerezovom prevedení.
IP krytie
Špeciálne v gastro prevádzkach sú kuchyne miestom, kde je aj napriek vysokým hygienickým štandardom „neporiadok“ zo surovín, z ktorých sa pripravujú jedlá. Surové mäso, ovocie, zelenina, koreniny a omáčky môžu spôsobiť značné znečistenie váhy a v prípade, že váha nemá zvýšené IP krytie môže dôjsť k jej poškodenie napríklad v dôsledku vlhkosti. Preto je práve do týchto prevádzok ideálne umiestniť váhu, ktorá má zvýšené IP krytie a to nielen z dôvodu jednoduchšej údržby, ale taktiež aj kvôli ochrane samotného prístroja. Zvýšené IP krytie zabezpečuje, aby sa do váhy nedostala vlhkosť a prach, čo značne predlžuje jej životnosť. Tieto váhy sú konštruované, tak že ani krátkodobé ponorenie do vody váhe „neprekáža“, ale samozrejme to všetko závisí od hodnoty IP krytia.
Funkcia TARA
Funkcia tara na váhach umožňuje vynulovať zobrazenú hmotnosť na váhe po položení nádoby alebo obalu, aby sa následne mohla odvážiť čistá hmotnosť (netto) váženého tovaru. Medzi hlavné výhody funkcie tara patria napríklad uľahčenie váženia, pri použití rozličných typov nádob, šetrenie času, pretože nie je manuálne nutné odčítavať hmotnosť nádoby a taktiež presnosť – zamedzuje chybám pri výpočte čistej hmotnosti.
Niektoré modely váh majú zjednodušené ovládanie pre funkciu tary napríklad spôsobom, že obsluha váhy položí na plošinu váhy nádobu, ktorú potrebuje vytarovať. Následne nad senzorom váhy prejde rukou a váha automaticky vykoná tarovanie.
Medzi takéto modely s tzv. bezdotykovým ovládaním patria napríklad váhy od spoločnosti Ohaus. Konkrétne sa jedná o modely Valor 4000 a Valor 7000.
Nabíjateľná batéria a možnosť preniesť váhu
Keďže v gastro prevádzkach sa môže personál stretávať s nedostatkom miesta, je dôležité, aby boli používané váhy prenosné a neboli závislé na prívode elektrickej energie. Túto vlastnosť zabezpečuje nabíjateľná batéria. Niektoré váhy, ako napríklad váha S300P, poskytuje až 30 dňovú výdrž batérie na jedno nabitie.
Jednotky váženia
V neposlednom rade sú pre obsluhu váhy dôležité aj jednotky váženia. Na väčšine váh je možnosť prepínania medzi základnými jednotkami: kilogramami a gramami. Ale na niektorých váhach je možnosť prepnúť aj na ďalšie jednotky ako sú napríklad mililitre, unce a podobne. Možnosť zmeny jednotiek šetrí čas a taktiež znižuje chyby, ktoré by mohli nastať pri ich prepočte.
Ak sa vám ani na základe našich tipov nepodarilo vybrať ideálnu váhu pre vašu gastro prevádzku, neváhajte nás kontaktovať!